Міжнародне Шевченківське свято «В сім’ї вольній, новій»

24-26 травня 2018 року на Вінниччині  відбулося

Міжнародне Шевченківське свято «В сім’ї вольній, новій»

Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій» проводиться в Україні з 1981 року. Спочатку заходи в рамках Шевченківського свята відбувалися в Києві та на Черкащині, а з 1988 року з метою популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, урочистості стали проводити щороку в одній із областей. На Хмельниччині свято було у 2000 році. На Вінниччині святкування відбулося вдруге. Перший раз область приймала Шевченківське свято у 1991 році. Вдруге естафету прийняла цього року від Луганщини.

Святкові заходи проходили упродовж трьох днів у Вінниці та в одинадцяти містах і містечках області за участі відомих українських поетів, літераторів, художників з усіх областей України, а також іноземних країн. Серед них представників з Білорусі, Болгарії, Польщі, Молдови, Румунії, Казахстану, Латвії, Вірменії та інших держав, Упродовж трьох днів учасники зустрічалися зі студентською та учнівською молоддю, молодими письменниками, громадськими діячами майже в усіх райцентрах області. Також відбулися тематичні екскурсії, літературно-мистецькі вечори, театралізоване дійство «Борітеся – поборете!».

Свято розпочалося 24 травня у Вінниці з огляду експозиції світлиць громад області та мистецьких виставок, які розгорнули на площі Тараса Шевченка біля пам’ятника Великого Кобзаря. Представники різних районів Вінниччини презентували короваї, вишиті рушники, вироби з дерева, картини.

На урочистості завітали голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій, вінницький міський голова Сергій Моргунов, заступник голови ОДА Ігор Івасюк, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації Станіслав Городинський, а також керівники структурних підрозділів ОДА та їх заступники, депутати обласної Ради. Після відкриття літературно-мистецького заходу відбулося покладання квітів до скульптурної композиції Т. Г. Шевченка на знак вшанування генія українського народу.

У проведенні заходу взяли участь народний аматорський колектив працівників культури Вінницького району (керівник Ігор Кочурський), народне аматорське тріо бандуристок Хмільницького районного будинку культури (керівник Галина Гринько), народний аматорський інструментальний фольклорний гурт «Подільські музики» Вінницького районного будинку культури (керівник Павло Пісковий), актори Вінницького обласного театру ім. М. К. Садовського Володимир Постніков та Анна Положенко.

До вшанування пам’яті Великого Кобзаря долучився лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, народний артист України, Герой України Анатолій Несторович Паламаренко. У заході також взяв участь голова Національної спілки письменників України Михайло Олексійович Сидоржевський.

Після цього в залі засідань Вінницької обласної державної адміністрації в рамках Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій» відбулась зустріч керівництва області з письменниками-учасниками даного заходу. До зустрічі долучились голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій, заступник голови ОДА Ігор Івасюк, діячі культури та мистецтв області, громадськість та ЗМІ.

«Ми ретельно готувались до проведення Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій» і дуже чекали всіх його гостей та учасників. Вперше це свято в Україні проходило саме на Вінниччині. Це були дійсно історичні часи, адже це був рік проголошення незалежності нашої держави. І от сьогодні, ми знову зустрічаємось на гостинній подільській землі. Сьогодні, в світлі подій останніх років ми відкриваємо Шевченка по-іншому, через призму сакрального, що не піддається простим поясненням, це те, що передається із покоління в покоління», – зазначив Валерій Коровій.

Під час зустрічі Валерій Коровій вручив гостям подяки за активну участь у проведенні Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» та пам’ятні сувеніри. В свою чергу письменники та поети передали очільнику області свої збірки та твори.

Цього ж дня, ввечері, у Вінницькій обласній філармонії ім. Миколи Леонтовича відбулось урочисте відкриття Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій».

Вітаючи учасників свята, голова облдержадміністрації Валерій Коровій підкреслив: «…Кожен народ має свою історичну пам’ять: те, що передається з покоління в покоління від матері до дітей і формує нас як єдиний великий український народ. Образ Тараса Шевченка якраз і є тим об’єднуючим фактором, який сьогодні, як ніколи,  потрібний українській державі. Саме в єдності наша велика сила, во ім’я розбудови нової, сучасної, модернової України».

Зі словами вітань до гостей  свята звернулись: вінницький міський голова Сергій Моргунов, заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, перший заступник МГО «Вінницьке земляцтво у місті Києві» Олександр Шпак.

У концертній програмі взяли участь творчі колективи філармонії та почесні гості. До програми свята увійшов ряд композицій, написаних на тексти  Шевченка або ж присвячених Кобзареві. Могутнім фінальним акордом урочистостей стало виконання Академічним ансамблем пісні і танцю «Поділля»  хорової композиції «Реве та стогне Дніпр широкий» на слова Т.Г. Шевченка.

День другий, 25 травня, був присвячений виїздам учасників до територіальних громад області: у місто Немирів, м.Літин, м.Калинівку, м.Тульчин, смт.Теплик, м.Ямпіль, м.Могилів-Подільський, смт.Тиврів, смт.Шаргород,, м.Жмеринку (Браїлів), м.Гайсин. Письменники зустрічалися з мешканцями громад, проводили зустрічі з молоддю, знайомилися з місцевими літераторами, брали участь в концертних заходах, вручали літературні премії.

У Вінниці гості свята взяли участь у відкриття виставки живопису «У Кобзаревій славі», відвідали Вінницький обласний літературно-меморіальний музей-садибу Михайла Коцюбинського, провели творчі зустрічі зі студентами трьох вишів, зустрілися з читачами обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тімірязєва та бібліотеки для дітей імені Франка.

Представник від Хмельницької ОО НСПУ Віталій Міхалевський у складі творчої групи в цей день відвідав батьківщину лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, поета-страдника, трибуна і життєлюба Володимира Омеляновича Забаштанського – людини, яка з дитинства залишилася без рук і очей, але через все життя пронесла Шевченкове слово, безмір духу та любові до людей. У Браїлівському будинку культури відбулося літературно-мистецьке свято “В нім сила духу поєдналася з любов’ю”. Браїлівчани свято шанують пам’ять про свого земляка. Свідченням цьому є музей Володимира Забаштанського в школі, що носить його ім’я, пам’ятник на шкільному дворі, сквер, премія ім. В.Забаштанського, літературно-мистецькі свята в день його народження.

Завершальним акордом Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» стало відкриття 26 травня пам’ятника Кобзареві у містечку Гнівань, недалеко від Вінниці. Місто на весь світ славиться своїм гранітом. За ініціативи громади та міського голови Володимира Кулешова в центрі міста тепер стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку. В.Міхалевський побажав гніваньчанам щастя та процвітання і подарував міському голові Хмельницький літературний альманах «Південний Буг». Це символічно, адже місто Гнівань з трьох сторін омивається річкою Південний Буг.

Урочиста церемонія закриття Шевченківського свята «В сім’ї вольній новій» відбулася в суботу, 26 травня, у Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені М.Садовського за участі відомих майстрів слова та Національного заслуженого академічного народного хору України імені Григорія Верьовки. У рамках урочистого закриття заходу було передано символічної булаву свята місту Києву.

Міжнародне свято проведено за ініціативи Національної спілки письменників України та за підтримки Міністерства культури України, Вінницької обласної державної адміністрації, обласної Ради та Вінницької міської ради.

 


Залишити відповідь