«Так ніхто не кохав» До 120-річчя з дня народження Володимира Сосюри

Пам’ятаю, вишні доспівали,

Наливались сонцем у саду.

На прощання ти мені сказала:

«Де б не був, а я тебе знайду…»

fullsize

     Звичайно ж, це Володимир Сосюра, його ніжні ліричні рядки… Тільки ж не лише чари кохання проймають його творчість і його життя. На долю поета випали і героїчні й трагічні сторінки боротьби за вільну Українську державу в лавах армії УНР, і нещадна критика за минуле й теперішнє від церберів радянської ідеології, і дамоклів меч арешту…

         Багатогранній творчості, складній долі Володимира Сосюри з нагоди 120-річчя від дня його народження присвячувався літературний музейний урок «Мої вірші не можуть померти…», що відбувся у Хмельницькому обласному літературному музеї. Працівники музею провели його для восьмикласників Хмельницького колегіуму № 16 ім. Володимира Козубняка.

IMG-249148d63bf52e2c3c23fcf06e09b27e-V

Білі акації будуть цвісти

в місячні ночі жагучі;

промінь морями заллє золотий

річку, і верби, і кручі…

      Знову й знову звучить поезія Володимира Сосюри. Тепер – як пісня. Одна – і друга: «Мені ти приснилась давно…» Автор музики і виконавець – хмельницький бард Леонід Мазур.

IMG-07144e2d943422d7fd63fbdb0640c9d3-V

       Володимир Сосюра в роки своєї бойової юності пройшов і шляхами Поділля. Брав участь у боях, навчався в юнацькій школі армії УНР (містечко Смотрич, село Цвіклівці, місто Кам’янець-Подільський), під час оборони Проскурова (нинішнього Хмельницького) потрапив у полон до денікінців і лише якимсь дивом не був розстріляний… Про перебування поета-воїна в нашому краї розповів директор музею Василь Горбатюк.

IMG-b054e0644c61f61f51b31d6855016e53-V

     Відеофільм «Так ніхто не кохав» розкрив перед учнями внутрішній світ поета з його чуттєвими піднесеннями і драматичними сімейними взаєминами на темному тлі радянської дійсності.

20070529175215!Sos'ura_molodist'

        Під час уроку учні почули й запис поезії «Коли потяг у даль загуркоче» у виконанні автора, і познайомилися з книжково-документальною виставкою «Солов’їні далі Володимира Сосюри». Одержали й домашнє завдання – написати враження про урок. Ось кілька уривків з їхніх творів:

         Учениця 8-Б класу Марія Орішака:

    «Найбільше мені сподобався вірш «Так ніхто не кохав». Ліричний герой настільки романтизує своє почуття, що воно за глибиною і щирістю здається єдиним за всю історію людства:

Так ніхто не кохав. Через тисячу літ

лиш приходить подібне кохання.

В день такий розцвітає весна на землі

і земля убирається зрання…

Кохання поета справжнє, тому воно вічне.

         Заради коханої, з якою довелося розлучитися, він здатний на все: віддав би і свою славу, і досягнення, тільки б повернути її, чути голос, і «коси сумні цілувать».

          Учениця 8-Б класу Ліна Герц:

  «Хочеться скласти подяку працівникам обласного літературного музею за добре підготовлену розповідь».

сосюра

 


Залишити відповідь