Микола Клец – третій лауреат премії імені Миколи Федунця

     IMG_4770

     Уже традиційно, 20 червня, в Хмельницькому обласному літературному музеї збираються письменники, літературознавці, бібліотекарі, а також рідні та близькі відомого на Хмельниччині поета й прозаїка Миколи Федунця, аби вшанувати його світлу пам’ять. Саме цього дня, 2009 року, перестало битися добре, щире, люб’яче серце цієї прекрасної людини, поета, мудрого керівника і наставника. Будучи головою обласної організації Національної спілки письменників України понад двадцять років, він робив усе для того, щоб про подільських словотворців знали у рідній країні, щоб їхні твори входили у навчальну програму і їх вивчали школярі, щоб література наповнювалася новими темами і розвивалася в різних жанрах. З його ініціативи було засновано чимало цікавих серій книг, скажімо, «Літературна Хмельниччина», «Хранителі рідного слова» , які сьогодні часто стають у пригоді під час написання наукових статей, різних літературних досліджень.

          Обласну літературну премію імені Миколи Федунця за кращу поетичну книгу згідно із рішенням обласної ради вручають щороку, в день пам’яті письменника.

IMG_4768

IMG_4774

       Першим лауреатом стала вже покійна дружина Миколи Федоровича, також прекрасний лірик, Олександра Ванжула. Минулого року премію отримала хмельницька поетеса Ніна Шмурикова-Гаврилюк. Цьогоріч цієї високої нагороди удостоївся давній друг Миколи Федунця Микола Захарович Клец із села Малі Мацевичі Старокостянтинівського району – за поетичну збірку «Logos – імператив небесний і земний».

IMG_4751

P70620-181513

        – Поетів-ремісників нині багато, майстрів – одиниці, – зауважив голова Хмельницької обласної організації НСПУ Петро Маліш. – Микола Клец же у когорті «повільників», дотримується літературної поради: «Пиши твір, мовби востаннє…» Його творчий ужиток скромний (п’ять збірочок), зате вагомий, добірний, чистий. Кожен вірш – своєрідне відкриття, кожне слово у рядках – припасоване, вміло «одягнуте» в образ і думку. Його поезії мовби згаптовані з ласки та любові, з оригінальним візерунком, із дивовижно-чарівним баченням. Не знаю письменника, який би краще за Клеца міг писати про природу. Живучи в селі, цей літній чоловік вигострив чіпке око й асоціативне мислення, не розтратив дитинного зачудування від спостереження за деревом, струмочком, пташкою і за всім тим, що бачить і чує в лісі і в полі. Таких коротких поезій-перлин в автора не один десяток.

P6200068

IMG_4778

IMG_4782

       Багато гарних слів линуло на адресу Миколи Захаровича від його колег по перу – Миколи Мачківського, Віталія Мацька, Ніни Шмуриково-Гаврилюк, Ротислава Балеми. Гарно відгукувався про унікальний стиль і багату образність лауреата директор обласного літературного музею Василь Горбатюк.

IMG_4791

IMG_4795

IMG_4797

       Два друга, дві творчі особистості, два характери зустрілися того літнього сонячного дня – скромний, але мудрий, своєрідний  Микола Клец та Микола Федунець, який ніжно, з легкою усмішкою позирав на присутніх у залі із портрета на виставці, котру підготували працівники літературного музею.

    Також своїми спогадами про Миколу Федоровича і Олександру Ванжулу поділилася їх донька Ірина, яка сьогодні наполегливо займається упорядкуванням спадщини поетів. У день пам’яті вона принесла диск, на якому Микола Федорович в колі друзів розповідає різні бувальщини із свого життя. Кожному було приємно почути голос митця – людини, яка залишила помітний слід не тільки у літературі, а й у житті загалом.

IMG_4807

    Гарні ліричні пісні на слова Миколи Федунця і Миколи Клеца прозвучали у виконанні барда Леоніда Мазура та жіночої вокальної групи «Музея», що діє при літературному музеї.

IMG_4793

IMG_4799


Залишити відповідь