Олександр Іванович Купрін на Поділлі

 Кн-3927 Ф-419-Купрін

  Після закінчення Московського військового Олександрівського училища Олександр Іванович Купрін 16 серпня 1890 року прибув до містечка Проскурова на службу в   46-й піхотний Дніпровський полк, який дислоковувався в Подільській губернії.

       5 серпня 1894 року було підписано наказ про звільнення поручика Купріна в запас армійської піхоти (по Київському округу). Незабаром Олександр Іванович назавжди покинув Поділля.

              На Поділлі О.І. Купрін перебував чотири роки, три з них саме в Проскурові. У творах письменника згадуються назви містечок, розташованих на терені нинішньої Хмельницької області (оповідання «Брегет» – Ружична, «Миллионер» – Красилів, «Жидовка», «Прапорщик армейский» – Гусятин, «Конокрады» – Ярмолинці, в ряді інших творів – Волочиськ, у творах «Мой паспорт», «Гад», «Поединок», «Яма» – Проскурів.

     Після публікації в 1905 році повісті «Поєдинок» Олександр Купрін утвердився як письменник. У повісті описані події, що відбувалися в Проскурові, а прототипом головного персонажу твору офіцера Ромашова є сам Купрін. Смерть Ромашова – це завершення військової кар’єри Купріна.

    Місця перебування О.І. Купріна у нашому місці можна визначити за повістю «Поєдинок»:

      – військовий плац, де нині розташований кінотеатр ім. Т.Г. Шевченка;

            – дубовий ліс, де нині розташований мікрорайон Дубове;

     – будинок Шлейферші, куди заходили офіцери вечорами – район Завалля;

      – офіцерське зібрання, будинок якого перебував на місці сучасного готелю Академії прикордонної служби;

          – залізничний вокзал, де проводили вільний час офіцери й інші мешканці міста;

       – будинок, де мешкала дівчина, яка подобалась Купріну, – приблизно в районі драматичного театру.

    Місце квартирування О. Купріна не відоме. Можливо, неподалік від мешкання дівчини.

               На Поділлі і досі побутують легенди про Купріна.

           В Хмельницькому обласному літературному музеї виділено окремий експозиційний комплекс про перебування письменника Купріна О.І. на Поділлі. Експонуються меблі з київської квартири, де бував О. Купрін.

         Розповідь про Олександра Івановича включено до оглядової екскурсії, а також на замовлення відвідувачів проводяться поглиблені тематичні екскурсії про перебування Купріна на Поділлі.


Залишити відповідь