Цьогоріч вдруге на Хмельниччині проводився Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль «Зернослово», заснований обласною організацією Національної спілки письменників України та обласним літературним музеєм. Приймати поетів і прозаїків Хмельничини та сусідніх областей України – Тернопіллля, Житомирщини, Львівщини, Вінниччини – випала честь Ярмолинецькому району.
Упродовж двох днів (25-26 жовтня) члени Національної спілки письменників України зустрічалися з учнями та вчителями загальноосвітніх навчальних закладів, технологічного та професійного ліцею, бібліотекарями району і тими, кому небайдуже слово, хто вміло користується ним, возвеличує.
Назва фестивалю «Зернослово» є не випадковою. За словами голови Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України Василя Горбатюка, цей новотвір взято із твору нашого земляка, уродженця села Микитинці, лауреата премії імені Т. Г. Шевченка Костя Гордієнка,
який увійшов у літературу як автор реалістичних повістей та романів, що розповідають про життя простих селян, по-справжньому закоханих у життя.
Спершу письменники зібралися в Хмельницькому обласному літературному музеї, де мали можливість більше дізнатися про життєвий та творчий шлях митців нашого краю. Традиційно поклали квіти до пам’ятника Тараса Шевченка та вирушили в Ярмолинці.
Тут у приміщенні центральної районної бібліотеки відбулося поетично-музичне свято.
Щирі вітання линули від начальника відділу культури Ярмолинецької РДА Євгена Гжегожевського та керуючого справами Ярмолинецької районної ради Анатолія Лиса.
Запашним короваєм під супровід прекрасної пісні «Український коровай», написаної Вадимом та Євгеном Гжегожевськими на слова Миколи Коваля, родом із села Боднарівки, зустрічали ярмолинчани гостей із різних куточків України – Жанну Юзву з Тернополя,
Анатолія Сірика з Житомира,
Ігоря Гургулу зі Львова
та письменників Хмельниччини – Василя Горбатюка, Анатолія Ненцінського, Ніну Шмурікову, Ростислава Балему, Віталія Міхалевського, Михайла Цимбалюка, Ольгу Остапчук, Людмилу Веселу.
На запрошення ведучої заходу бібліотекаря Ярмолинецької ЦРБ Людмили Курятнік вони брали слово, розповідали про себе, про свою творчість, читали вірші, уривки із поем, твори коротких жанрів (замальовки, етюди). Весь час підтримували контакт з аудиторією. Наприклад, Ігор Гургула перед тим, як читати поезії, ознайомив із своєю книгою «Трикутник», куди увійшли вірші, написані у формі СМС, і запропонував присутнім дописати рядки із поданої строфи. Тим, у кого вийде найкраще, і дістанеться збірка СМС-ок. Врешті, унікальну книгу отримали член літературного клубу «Автограф», що діє при Ярмолинецькій ЦРБ, і авторка цієї статті.
Під час заходу звучали й поезії ярмолинчан. Так, учениця 9 класу Ярмолинецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Ірина Дузяк прочитала вірш нашого земляка Петра Сасюка «Я – 600 (містечку юності моєї, Ярмолинцям – 600)». Член місцевої літературної студії «Автограф» Жанна Олійник проникливо й щиро передала почуття своєю патріотичною лірикою.
Також на святі був присутній і мав слово гість із Житомира заслужений майстер народної творчості України Антон Гриб – наш земляк, родом із Слобідки-Глушковецької. На його вірші написані пісні, що глибоко проникають у серця людей.
Линули й музичні вітання, зокрема, від учениці Солобковецької дитячої музичної школи Валерії Стрихарчук та саксофоніста Сергія Авілова з Вінниці. Привітав колег по перу із проведенням такого прекрасного фестивалю голова Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» Володимир Захар’єв.
Щиро подякувавши усім присутнім, особливо директору Ярмолинецької ЦРБ Марині Гриб, яка доклала значних зусиль для того, аби це свято відбулося на високому рівні, письменники вирушили у село Михайлівку (колишній Михалпіль), де свого часу у земському училищі навчався Кость Гордієнко. Сьогодні тут є музейна кімната, присвячена життю і творчості нашого знаменитого земляка. Оглянувши світлини, листи, послухавши розповідь бібліотекаря Антоніни Залуцької, письменники поїхали на малу батьківщину Костя Олексійовича у с. Микитинці. Сфотографувалися біля криниці, з якої понад сто років тому не раз пив воду письменник, побували на подвір’ї, де колись стояла хата, в якій мешкала сім’я Гордієнків, де народився майбутній майстер слова.
З Микитинець шлях проліг у село Загінці Деражнянського району, де підлітком працював у поміщицькому маєтку Кость Гордієнко. Спогадами про юнацькі роки хлопця поділилася місцева жителька, колишня вчителька Ганна Ткачук, яка добре пам’ятає цього життєлюба-письменника, адже не раз листувалася з ним, часто зустрічалася в рідному селі, куди Кость Олексійович час від часу приїздив.
Будучи на Деражнянщині, не могли не заїхати в Слобідку-Шелехівську, до літературно-меморіального музею Анни Ахматової. Під час екскурсії багато цікавого, нового дізналися про цю ще одну неординарну постать у літературі.
Наступного дня гості-письменники розділилися на групи і виїхали на зустрічі в школи: у Правдівку, Сутківці, Солобківці, Нове Село. «Живе» спілкування з поетами, прозаїками дало можливість дітям ще більше зацікавитися літературою, пройнятися актуальними темами, врешті, самим відчути натхнення до літературної творчості.
А завершився фестиваль у світлиці центральної районної бібліотеки поетично-пісенно завдяки співакам і композиторам Євгену та Вадиму Гжегожевським, які радували гостей милозвучними піснями, написаними на слова подільських авторів.